Po stopách bohyne Atény

Môj tretí príspevok bude jedného z najúžasnejších miest, aké som doteraz navštívila. Atény patrili do môjho cestovateľského sna veľmi dlhý čas.  A tak, keď som jeden februárový večer brázdila internet a hľadala nejaký lacný úlovok, vyskočila mi letenka práve do tohto čarovného mesta. Kto by váhal.  Zavolala som kamoške, kúpila letenky a o pár týždňov sme už sedeli v lietadle do slnečného Grécka.

Ako sa tam dostanem:

Vraví sa, že fantázii sa medze nekladú a vy môžete vyskúšať rôzne spôsoby dopravy, ale ja odporúčam letecky.  Super rýchle a pohodlné.

Z Bratislavy do Atén lieta nízkonákladová spoločnosť Ryanair, ktorú sme využili aj my.  Čo sa týka spoločnosti Ryaniar – netreba sa báť, na nete som našla veľmi veľa negatívnych recenzií, ale ja som vždy s nimi bola spokojná. Zakaždým boli veľmi milí a slušní. V Bratislave a v Aténach Vás dokonca odbavia ako priority.

Cena za letenku nás vyšla asi na 50 eur, čo si myslím, že je celkom fajn, v cene máte jednu malú batožinu (napr. kabelku, foťák) a jednu príručnú batožinu. Odporúčam dodržať predpísaný rozmer, síce sa mi ešte nestalo, aby batožinu kontrolovali, avšak nakoľko je v cene len príručná batožina do lietadla, tak aby sa do priehradky nad hlavou zmestili aj batožiny ostatných cestujúcich. Už som párkrát videla, ako niektorí došli s batohmi, ktorými zapratali polovicu priestoru. Nakoľko je to nízkonakladová spoločnosť, tak v cene letenky nepočítajte s občerstvením, to si môžete na palube zakúpiť.

A čo letiská:

Bratislava –  letisko je prispôsobené pre imobilných cestujúcich, nachádzajú sa tam výťahy. O asistenčnú službu požiadajte dopredu (leteckú spoločnosť, predajcu leteniek, alebo samotné letisko), nahlásiť treba aj invalidný vozík. V Bratislave si presadnete na letiskový vozík a ten váš po kontrole naložia do lietadla. Cez bezpečnostnú kontrolu prejdete s letiskovým asistentom, ak s niekým cestujete, stretnete sa až po samostatnej kontrole. Kým čakáte na lietadlo, môžete si dať v odletovej hale kávu, vodu, alebo ako my štartovací drink, poprípade nakúpiť v Duty free obchode.

Ako som vyššie spomínala, ak idete s Ryaniarom, tak vy a váš kamoš ste odbavení ako priority, do lietadla nastupujete ako prví (vy a kamoš) a po vás ďalší cestujúci. Čo sa týka samotného nástupu do lietadla, tak na bratislavskom letisku vás vyložia na nosidlách dvaja chlapi až priamo k určenému sedadlu. Po prílete vystupujete ako posledný človek, opäť s nosidlami.

Atény –  tak isto sú prispôsobené pre imobilných cestujúcich, po prílete vás špeciálne autíčko dovezie do príletovej haly, kde veľmi sympatický letiskový asistent vám pomôže s batožinou a dopraví vás k východu. Pri odlete dostanete opäť asistenta (ja si ho žiadam až na poslednú fázu, to je nástup do lietadla) a špeciálne autíčko.  Avšak v Aténach nastupujete do lietadla posledný pasažier. Takže všetci musia čakať, kedy sa konečne ráčite dopraviť 😀 Váš vozík vám ponechajú až do nástupu, keď už sedíte v lietadle, vtedy ho šupnú do batožinového priestoru. Občas tŕpnem, či ozaj priletí so mnou. A ešte chcem upozorniť, Duty free obchody sú v Aténach pred kontrolou, takže ak plánujete nakúpiť, nezabudnúť na to, lebo odídete naprázdno, tak ako ja.

Doprava po meste:

Ja som využíval jedine metro a električky, sú bezbariérovo prispôsobené, rýchle a čisté. Do metra, ako aj presun medzi jednotlivými linkami som využívala výťahy. Metrom z centra sa dostanete priamo na letisko, ale platí špeciálny lístok. Ja som si lístky kupovala na každú jazdu.

Ubytovanie: 

Podarilo sa nám na booking.com zarezervovať príjemný hotelík priamo pod Akropolou. Vyšiel nás cca. 300 eur na 5 nocí aj s raňajkami, čo je podľa mňa slušná cena. Keďže my sme sa poväčšine pohybovali po centre, tak pre nás bol perfektný. Pokiaľ si nezakladáte na polohe hotela, ďalej od centra mesta sú hotely lacnejšie.  Veľa ľudí si tiež pochvaľuje stránku Airbnb, kde ubytovanie poskytuje domáci hostiteľ, či už v podobe izby, alebo apartmánu. Ja som to však ešte neskúšala.

!! Opäť, ako v predchádzajúcom príspevku, upozorňujem!!!!! Vopred si zistite, či hotel disponuje izbami pre hendikepovaných a jeho bezbariérovosť. A nezabudnite požiadať o takúto izbu.

Jedlo a pitie:

Platí, že na turisticky vyhľadávaných miestach sú ceny vyššie a naopak v menej atraktívnych častiach sú ceny podstatne nižšie. Ale pokiaľ si nepotrpíte na reštaurácie, pekne sa dá prestravovať aj na pouličnej strave. My sme počas dňa väčšinou žili na pite, čo bola placka s mäsom, zeleninou a ich zálievkami. Večer sme si našli príjemnú rodinnú reštauráciu neďaleko hotela (God´s restaurant), kde dávali obrovské porcie, jedlo chutilo užásne a personál bol veľmi priateľský. Ceny boli trošičku vyššie, ale to jedlo stálo za to. Vždy na záver sme dostali aperitív alebo dezert, ako pozornosť podniku. Ak sa rozhodnete pre reštaurácie, tak nikdy nechoďte do prvej, ale pozrite si menu a porovnajte, poväčšine ho majú k nahliadnutiu pred samotnou reštauráciou.

Prvý večer nášho príchodu sme sa dokonca najedli úplne zadarmo. Bolo tesne pred pôstom a Gréci všetko radi oslavujú. Vedľa nášho hotela bol malý bar, ktorý nás prilákal na chytľavú hudbu a veľké množstvo ľudí  pred barom. Majiteľ griloval mäso, ktoré užasne rozvoniavalo. Asi sme vyzerali hladné, lebo sme hneď dostali tácku s nádielkou. Popritom sme si s miestnymi pokecali o Aténach.😊

Aby som nezabudla, kávičkári musíte ochutňať tú grécku. Je úžasná, silná, voňavá. Ja som sa jej nevedela nabažiť. Vždy vám k nej dajú aj veľký pohár vody.

Čo sme videli:

Akropolis – bez debaty najdôležitejšia pamiatka. A čo je podstatné, na vrchol sa dostanete úplne bez problémov, keďže vás na ňu dostane výťah. Na aňAkropole sú niektoré miesta dostupné pre vozíky, niekde je to už horšie, keďže som musela prechádzať cez veľké kamene.

Národné archeologické múzeum – nachádzajú sa tu všetky dôležité archeologické nálezy. Je v pohode dostupné pre vozíky, keďže sa tam nachádzajú výťahy. Ja som mala vstup za polovicu, kamoška zadarmo.

Plaka– je to pokojná štvrť, kde sú samé kaviarničky a taverny, autá tam nesmú jazdiť. Ale občas je preplnené turistami.

Monastiraki – štvrť, ktorá je známa pouličnými trhmi a obchodmi. V tejto štvrti je to sem tam obťiažne pohybovať sa na vozíku, keďže obchodníci majú svoj tovar povykladaný aj na chodníku. V noci do tejto štvrte neodporúčam, aj keď vraj už je pomerne bezpečná, ale aj počas dňa sa tam vyskytovali nie veľmi dôveryhodné osoby.

Chrám Dia Olympského – zrúcanina veľkého chrámu v centre Atén, kde sme sa dostali pohodovou prechádzkou.

Panathinaiko – mohutná mramorová stavba, kultúrny a športový štadión, taktiež v centre mesta. Konali sa tu prvé novodobé Olympijské hry.

Pireus – mesto, ktoré patrí metropolitnej oblasti Atén a zároveň jeden z najdôležitejších gréckych prístavov. Dostanete sa tam metrom. Ale treba byť obozretný, nakoľko momentálne sa tam nachádza väčšie množstvo utečencov. Hlavne okolo prístavu sme stretávali väčšie skupiny  mladých mužov.

Glyfada – časť Atén, kde sa nachádzajú pláže a prístavná promenáda. Z centra sa k nej dostanete pobrežnou električkou. My sme tam boli v marci, takže pre nás more bolo ešte studené, ale veľa miestnych sa už na pláži opaľovalo, dokonca kúpalo. Takže my sme len posedeli na slniečku a poprechádzali sa po prístavnej promenáde, kde sme poobdivovali loďky a krásne jachty.

Fotky nielen z Atén nájdete na mojom instagrame: https://www.instagram.com/aryanet13/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Blogujte na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerom sa páči toto: